Novinky

Datum přidání: 21.03.2017 Jaro je tady, teploty rostou. Nejvyšší čas přezout na letní pneumatiky!

V České republice stále přežívá mýtus o tom, že na zimních pneumatikách se dá jezdit celý rok. Samozřejmě to možné je, ale vystavujete jak sebe, tak všechny spolucestující ve vašem automobilu velkému nebezpečí. Zimní pneumatiky mají totiž úplně jiné jízdní vlastnosti než pneumatiky letní a přezouvání má svůj význam. Jaké jsou tedy hlavní důvody k pravidelnému přezouvání a kdy je ke změně nejvhodnější doba?

Sedm stupňů celsia. Pokud venkovní teplota pravidelně překračuje tuto hranici, můžete s čistým svědomím měnit zimní pneumatiky na letní. Obvykle toto období v České republice vychází na první polovinu dubna. Hranice kolem sedmi stupňů není náhodná. Pokud je teplota nižší, lepší vlastnosti pro bezproblémovou jízdu mají zimní pneumatiky, pokud je teplota vyšší, jsou vhodnější pneumatiky letní.

 

Proč i v létě nejezdit na zimních pneumatikách?

 

Hlavním důvodem, proč pneumatiky v průběhu roku přezouvat, je bezpečnost. Zimní pneumatiky mají totiž v letních teplotách výrazně delší brzdnou dráhu. „Zimní pneumatiky mohou mít při vyšších venkovních teplotách delší brzdnou dráhu až o 20 % oproti gumám letním. Zimní pneumatiky mají v létě i nižší přilnavost a také kvůli výraznému dezénu, jsou podstatně hlučnější,“ říká Jindřich Krejčí, ředitel společnosti zabývající se servisními pracemi. Vedle bezpečnosti je rovněž silným argumentem ekonomický faktor. „Řada lidí si myslí, že pokud nepřezují zimní pneumatiky, ušetří náklady, které by padly na nákup nových letních gum. Jenže kromě toho, že jízda v letních měsících v zimním obutí je nebezpečná, tak je i neekonomická. Zimní pneumatiky mají totiž měkčí směs a vyšší valivý odpor. Tím se zvyšuje i spotřeba paliva. Na přezouvání se rozhodně nesnažte šetřit,“ doplňuje Krejčí.

 

Výměnu svěřte odborníkům

 

Pokud nejste automechanik z povolání, měňte pneumatiky vždy v ověřených servisech. V servisu vám totiž kromě samotné výměny kola i správně vyváží. „Samozřejmě s dostatečným vybavením si můžete kola vyměnit i doma, ale měli byste mít s výměnou alespoň nějaké zkušenosti a také odpovídající nářadí. Tlakoměr, hever a kvalitní nářadí jsou základ. Přesto doporučuji navštívit servis. Peníze, které utratíte, nejsou nijak závratné, výměna jednoho kola vyjde na stokoruny a máte jistotu a záruku kvalitně odvedené práce,“ říká Marek Bochníček ze společnosti zabývající se prodejem autodílů.

 

Sklep je ideálním místem pro skladování pneumatik

 

Pokud se o své pneumatiky staráte, určitě není potřeba kupovat každý rok nové. Při správné péči se jejich životnost pohybuje kolem pěti let. Je velmi důležité, jestli skladujete pneumatiky i s ráfky, nebo bez nich. „Pokud ráfky na pneumatikách necháte, skladujte pneumatiky na sobě. Pokud ráfky na gumách nemáte, pokládejte je vedle sebe,“ radí Marek Bochníček a dodává: „Optimální prostředí pro skladování pneumatik je dobře větraná místnost, kde se teplota pohybuje mezi 10 a 15 stupni celsia. Ideálním místem je například větraný sklep. Pokud takový prostor nemáte, měli by vám vyhovět v autoservisu, kde si údržbu vozidla necháváte pravidelně dělat.“